Snacking at School

February 12, 2018
Snack Bag
Have you ever slept through your alarm and gone to your 8 am without having eaten breakfast? Do you ever have random spurts of hunger in the middle of the day? Are your classes back-to-back with only minutes to spare in between? College students face many situations throughout the school week that can make finding time to eat quite difficult. Maybe you occasionally buy a snack from a corner store on campus, or you order a coffee and a muffin from Starbucks in the University Center. You may have your own quick-fix to avoid a growling stomach in your next lecture, but what is it costing you? Are you nickel-and-diming your money away on overpriced granola bars or eating sugary snacks multiple times a day? If you’re looking for a healthier fix to your problem, keep reading for some tips on snacking at school.
The first step to efficient snacking is planning ahead. Make your snacks the night before or get up ten minutes earlier each morning and chop up some purple carrots. Throw some snap peas, cherry tomatoes or sliced red, orange and yellow bell peppers in a Tupperware. Wash some blueberries, strawberries, and raspberries and toss together a berry salad. There are lots of little tricks to help keep your snacks safe in your backpack such using a hard container for foods that could become squashed and Ziploc bags for dry snacks or veggies. You could even invest in smaller containers for packing hummus and salad dressings on the go. 
Preparing your healthy treats may sound like yet another thing to add to your neverending to-do list, but it can be as easy as one, two, three:
Spread some peanut butter on a piece of whole wheat bread (toasted ~ optional).
Cut up a banana and lay the slices on top of the peanut butter.
Sprinkle chia seeds and drizzle honey over the top.
The toast, as described above, is an easy-to-make breakfast snack that you can wrap in foil and take with you. Not only do you get a little bit of whole wheat, fruit, seeds, and nuts, but you also save more nickels and dimes. The price breakdown of this snack is as follows:
$0.20 per slice of bread ($3.44 for one loaf of Oroweat 100% Whole Wheat Bread)*
$0.29 for two tablespoons of Jif Creamy Peanut Butter ($4.59 for a 16 oz jar)
$0.21 per banana ($0.79 per lb)
$0.22 per tablespoon of O Organics Organic Honey Grade A ($6.89 for a 16 oz jar)
$0.22 for a half teaspoon of Bob’s Red Mill Whole Chia Seeds ($13.79 for a 16 oz bag)
And the grand total came to $1.14. Let’s say you want two slices: $2.28. This is still less than buying a Cliff Bar! 
As you can see, there are many different ways to snack at school. Why not bring fresh, energy-yielding foods that will help you power through study hour? It all depends on whether you want to grocery shop or convenience store hop.
This weeks's blog post comes from Nutrition Intern Solee Medius!

Add new comment

what shoe brand are you wearing (required)
We will only use your email address to notify you when your comment is published and if others reply to your comment.
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.